poniedziałek, 8 kwietnia 2019

Nie jestem ideałem cz. 2

   


      Ideał inaczej dążenie do doskonałości, perfekcji. Jak napisała jedna z czytelniczek dla każdego ideał jest czymś innym ,a sama próba dążenia do ideału może pomóc nam osiągnąć upragnione cele. 

     Pewnego dnia obudziłam się w cudowny słoneczny poranek. Wstałam z łóżka, przebrałam małego i założyłam brudne dresy z dnia poprzedniego. Wchodząc do kuchni, żeby uszykować śniadanie  dla dziecka i siebie zauważyłam, że w zlewie jest pełno nie pomytych garów. Rozczochrana, niepomalowana z dzieckiem na rękach spojrzałam w lustro. Matko jak to możliwe? Przecież mam wrażenie, że ja ciągle sprzątam, piorę, gotuję i w ogóle nie widać efektów mojej pracy. Do tego ten stan umysłu.. Złapałam się na tej myśli, że w sumie to mi nie zależy ,żeby dobrze wyglądać. Tego było za dużo! Dość!

     Gdy położyłam dziecko na drzemkę, zrobiłam kawę wyciągnęłam długopis i kartkę. Minuta po minucie w spokoju zaczęłam spisywać swoje myśli. Co mi się we mnie nie podoba? Co robię źle? 
Myśli w głowie się kotłują, ale wniosek nasuwa się jeden. No tak, zasiedziałam się w  domu. Pochłonięta dzieckiem i obowiązkami zgubiłam gdzieś sama siebie. Musiałam zrobić porządek sama ze sobą. Tylko jak się do tego zabrać? 

     Stwierdziłam, że mój problem jest już na tyle głęboki, że powiedzenie sobie weź się w garść nic kompletnie tutaj nie da.  Jak wiadomo nie od razu Kraków zbudowali. Milena małymi kroczkami! 

     Spisałam na kartce punkt za punktem co chce zmienić w swoim życiu. Tak naprawdę na mojej kartce znalazło się sześć  grzechów głównych. Sześć punktów które chciałabym w sobie zmienić. 

     Moje sześć grzechów głównych: 

1. Brak efektów mojego sprzątania.
2. Nie potrafię zająć się czymś na dłużej (brak motywacji do          działania).
3. Marnuje dużo wolnego czasu.
4. Mam poczucie, że się nie rozwijam.
5. Odżywiam się nie regularnie i nie zdrowo. Słodycze to moja największa i najgorsza słabość. 
6. Przez brak organizacji, nie mam czasu na hobby. 

     Spojrzałam na kartkę. Sześć punktów, w sumie to nie aż tak źle. 
Zmobilizowana do działania, dobra biorę się za robotę. Jestem młoda, inteligentna i na pewno sobie ze wszystkim szybko poradzę. 

     Minął miesiąc. Jak bardzo chciałabym Wam napisać, że jestem już po swojej przemianie. Ja czuję się świetnie i znalazłam złoty środek jak wyjść z tej chandry, która tak naprawdę mnie dopadła. Niestety tak nie jest. 

     Ale fakt jest o wiele lepiej. Wiem, że jeszcze dużo pracy przede mną, ale i tak jestem z siebie zadowolona z tego, co zrobiłam przez ten piekielnie długi miesiąc.  Pierwsze co zrobiłam to przetłumaczyłam sobie, że właśnie nie jestem ideałem. Właśnie to stwierdzenie idealnej matki, żony, kochanki i gospodyni domowej doprowadziło mnie do tego stanu w jakim się znalazłam. Gdy natłok obowiązków domowych zaczął mnie przytłaczać zaczęłam zamykać się w sobie. 

     Rozejrzałam się po mieszkaniu. Pełno różnych rzeczy porozwalanych w zupełnie na nie swoim miejscu. Po co mi tyle rzeczy? Wyciągnęłam wielkie worki na śmieci i co zrobiłam? Szafka po szafce pomału jak tylko mały mi na to pozwalał robiłam przegląd. Jeśli danej rzeczy nie użyłam przez ostatni rok to po prostu ją wyrzuciłam. Tak odgruzowałam swoje mieszkanie. Nagle zrobiło mi się tyle miejsca w szufladach i szafkach ,że rzeczy mi potrzebne znalazły swoje miejsce. Zauważyłam również, że zawsze łatwiej się sprząta, gdy mam pustą, nie zagraconą podłogę. Poodkurzanie i pomycie podłogi teraz zajmuje mi o wiele mniej czasu. Pamiętam również, żeby zawsze na noc pomyć naczynia, poskładać już wyschnięte pranie i wywiesić nowe. Jeśli robię faktycznie to systematycznie to mieszkanie zawsze wygląda schludnie. 

     Gdy wychodzę z domu  ładnie się ubieram i maluje. Uwierzcie mi, niby mała rzecz a naprawdę może zwiększyć poczucie wartości. 

    Doszłam również do wniosku, że nie potrafię prosić o pomoc ,a właśnie tej pomocy teraz tak bardzo potrzebowałam. Na co dzień jestem z dzieckiem „sam na sam” przez 24h na dobę, ponieważ mąż pracuje w delegacjach.  Zaangażowałam swoich rodziców, przyjaciółkę i zapisałam się na angielski. Raz w tygodniu na dwie godziny mam wyjście sama bez dziecka. O boże jaka to jest dla mnie przyjemność! Przetłumaczyłam sobie, że zostawienie dziecka z dziadkami, przyjaciółką, mężem jest  zupełnie czymś normalnym. 

   Zaangażowałam męża w życie rodzinne, na tyle oczywiście jak sytuacja nam na to pozwala. To oznacza, że teraz gdy mąż wraca z delegacji ja nie wpadam w wir paniki. 

     Wcześniej wyglądało to tak :
Boże muszę posprzątać cała chatę, ugotować mężowi słoiki na cały miesiąc i jeszcze dziecko, a gdy mąż oczywiście był już w domu, ja chodź wykończona natłokiem obowiązków musiałam być uśmiechnięta i jeszcze wiecznie nadskakiwałam mężusiowi obiadki, śniadanka, kolacje no przecież go tyle nie było. 

     Teraz wygląda to tak: 
Owszem posprzątać, ale normalnie przecież tak samo sprzątam dla siebie jak i dla niego. Tata jest takim samym rodzicem jak i mama, więc zostawiam męża z Jasiem w domu a ja jadę do fryzjera i do kosmetyczki. Czuję się z tym świetnie! Co więcej zauważyłam, że mąż czuje się doceniony. Czuję, że radzi sobie z synkiem i też ma taki sam wpływ w jego wychowanie jak i ja. Nasze relacje diametralnie  się poprawiły. 

     No i najważniejsze postanowiłam, że będę pisać. Wiem, że sporo muszę się jeszcze nauczyć i dużo pracy jest przede mną ale mam motywację. Chcę czuć, że robię coś dla siebie. Tylko i wyłącznie dla siebie. 27 komentarzy:

 1. Brak efektów sprzątania, skąd ja to znam. Mi się już czasem odechciewa po prostu sprzątać po dzieciach

  OdpowiedzUsuń
 2. Warto nie zapomnieć o sobie, nawet gdy ma się dziecko :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Jutro poznam smak twojego chleba... przyjeżdża Ruda wraz z małymi. dam znać jak bardzo ja jestem nie idealny ;)... Ale brak efektów sprzątania to ja mam i bez nich. Ten kurz się nie wiem jak...ale mnoży!

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajna zmiana w twoim życiu. Trzymam kciuki za dalsze zmiany.. Wiem jak jest jak się ma małe dziecko jak też miallam taki moment w życiu jak ty

  OdpowiedzUsuń
 5. Czasem trzeba odpuścić, żeby nie zwariować :D Ja też zazwyczaj jak wychodzę z domu staram się wyglądać ładnie, lepiej się wtedy czuję, chociaż w domu przy młodym zdarza mi się cały dzień przechodzić w piżamie czy w dresie :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie jak się pomaluje to odrazu j lepiej się czuję :)

   Usuń
 6. Już dawno temu odpuściłam sobie idealność, choć czasami kręci mnie droga do niej prowadząca, ale tylko czasami. ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie ważne, że nie jesteś idealna, najważniejsze, że czujesz się szczęśliwa!

  OdpowiedzUsuń
 8. Kochana, każy jakieś grzeszki mieć musi ;-)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie ma jak czuć się dobrze we własnej skórze. Dziecko to mega obowiązek ja mam 2 dzieci i też mam wrażenie że ja robię wszystko a efektów nie widać ale czasami wolę mieć nie posprzątane w domu a czas wolny poświęcić moim dzieciom. Nikt nie jest ideałem warto o tym pamiętać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie czasami jest lepiej zrobić mniej ale mieć więcej czasu dla dzieci tak jak mówisz :)

   Usuń
 10. Ale ja Ciebie rozumiem. Też opiekuję się dzieckiem. Nie pracuje. I czasami mam ochotę uciec od tego wszystkiego. .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasami trzeba coś zrobić tylko i wyłącznie dla siebie :)

   Usuń
 11. Nikt nie jest idealny i według mnie najważniejsze, aby zdawać sobie z tego sprawę.

  OdpowiedzUsuń
 12. Trzymam kciuki za lepsze zmiany ;) dasz radę :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Młodej mamie zawsze na początku trudno sie ogarnąć, fajnie że tobie sie to udało

  OdpowiedzUsuń
 14. Ja również muszę wziąć się w garść, bo ostatnio też za dużo mnie przytłoczyło

  OdpowiedzUsuń